MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Ako často má byť sex

OTÁZKA: Môj manžel prestal mať záujem o sex. Kým kedysi sme sa milovali viackrát do týždňa, teraz je to tak raz za dva týždne. Sme spolu šesť rokov. Je to normálne, alebo sa mám obávať, či nemá frajerku ? Existuje nejaký údaj, prieskum, ako často by mal byť vo fungujúcom manželstve sex?

Dnes už málokto pochybuje o tom, že sexuálny život, sexuálne zdravie je dôležitou zložkou celkového zdravia. Žiaľ, málokedy sa stretnú dvaja partneri s rovnakými nárokmi na sexuálny život. Vo svojej praxi sa stretávam častejšie s vyššími nárokmi mužov, ženy mávajú väčšinou nároky v tejto oblasti skôr "skromnejšie".

Samozrejme existujú rôzne štatistiky, podľa mňa sú objektívnejšie tie, ktoré uvádzajú frekvenciu stykov v závislosti na veku za kalendárny rok ( lebo nie každý týždeň sú Vianoce ). Teda "priemerný" sexuálne aktívny muž mladší ako 25 rokov dokazuje svoju potenciu 250-krát za rok, vo veku 26- 30 rokov 150-krát, vo veku 36- 40 rokov 110-krát, vo veku 40- 50 rokov 90-krát a po päťdesiatke ešte aj 60-krát za rok.

Toľko štatistika. V sexualite však platí jedno pravidlo: normálne je to, čo vyhovuje obom partnerom, čo nikoho z nich neponižuje, neuráža.

Ako často by mal byť vo fungujúcom manželstve sex? Bolo by veľkou chybou argumentovať manželovi údajmi zo štatistík. Každý pár je totiž neopakovateľný, každý vzťah dvoch partnerov je neopakovateľný. Teda sex by mal byť vtedy, keď je tá správna chvíľa, keď to vyhovuje obom partnerom. Norma pre jeden pár môže byť úplne iná, ako pre iný pár.

Všeobecne je známe znižovanie frekvencie stykov s pribúdajúcim vekom manželov, uvádza sa 6 najčastejších príčin: 1. monotónnosť , zovšednenie opakujúceho sa styku, 2. prílišná zamestnanosť a starosti o ekonomické zabezpečenie, 3. duševná alebo telesná únava, 4. abúzus potravy a nápojov, 5. telesné a duševné poruchy muža alebo partnerky a 6. obavy pred sexuálnou aktivitou vyplývajúce z niektorej z predchádzajúcich príčin.

S pribúdajúcim vekom manželia prikladajú väčší význam ako frekvencii intímnych stykov skôr kvalite vzťahu- teda vzájomnej dôvere, tolerancii, opore, trvácnosti citového vzťahu.

Čo Vám teda záverom poradím ? Vzťah budujú obaja partneri, preto sa spolu porozprávajte Vy dvaja. Nehovorte o štatistikách, porozprávajte sa s manželom otvorene ale taktne, vo vhodnej chvíli o svojom vzťahu, o svojich pocitoch a problémoch. Zo svojej praxe viem, že domnelá "frajerka" často neexistuje, vo Vašom konkrétnom prípade Vám žiaľ, neviem dať odpoveď. Viem, že žena to často sama vycíti, ako to je.

Ak zvážite, stále je tu možnosť poradiť sa s odborníkom- sexuológom.