MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Erektilná dysfunkcia a alkohol, cigarety

OTÁZKA: Veľká noc - obdobie stretávania širších rodín sa na Slovensku nezaobíde bez posedenia chlapov a tieto posednia sa nezaobídu tradične bez niečoho "ostrého" a obláčikov a oblakov nikotínu. Viete si predstaviť situáciu, že by sa niktorý z nich pri stole chlapsky priznal, že nová jar je tu, ale nové chlapské sily akosi neprichádzajú? Tak ako je to vlastne s tými symbolmi "mužnosti", teda s alkoholom a nikotínom skutočne?

Čo sa týka užívania alkoholu, treba ho posúdiť z viacerých hľadísk. Alkohol po bezprostrednom požití často zvyšuje sexuálny záujem a chuť, na potenciu ale pôsobí rozmanito. To závisí od individuálnej vnímavosti a od požitej dávky. Menšie množstvo vína, zvlášť vypité spoločne s partnerkou vo chvíľach "prípravy", pomôže odstrániť nielen rušivé zábrany, či obavy zo zlyhania, navodiť priaznivú atmosféru a prípadne aj predĺžiť trvanie styku. Vyššia dávka (a u vnímavejších aj malá dávka) už môže nepriaznivo ovplyvniť erekciu.

Od bezprostredného účinku vypitého alkoholu treba odlíšiť účinok dlhodobého a častého konzumovania alkoholu. To sa nepriaznivo odráža na sexuálnej funkcii, erekcia aj schopnosť realizovať styk sa zhoršuje. Nikotín z cigaretového dymu zužuje cievy, teda znižuje prívod krvi do pohl. údu. Zvlášť u dlhodobých fajčiarov sa objavujú na cievach údu zmeny, ktoré zhoršujú až znemožňujú erekciu.

Sexuálne zlyhávajúci muž by sa mal rozhodnúť, či bude svoju "mužnosť" dokazovať kamarátom a utápať ju v alkohole a nikotíne, alebo chce skutočnú mužnosť dokázať doma, k čomu vedie cesta bez alkoholu a nikotínu. Jedna vylučuje druhú. Vhodná by bola návšteva u sexuológa, ovšem na to treba tiež určitú dávku odvahy a mužnosti.

Štatistiky poukazujú na to, že 60% šestnásťročných učníc, ktoré pravidelne fajčia a majú skúsenosti s alkoholom, majú za sebou už prvú súlož. Niektoré majú už styk pravidelne. Učnice v rovnakom veku, ktoré nefajčia a nepijú alkohol, majú prvý styk za sebou len v 26%. Z toho vyplýva, ako alkohol niekedy výrazne urýchľuje štart sexuálneho života. Nadmerné pitie pri zoznamovaní a v období, kedy sa formujú predstavy o partnerovi, vedie k zníženiu požiadaviek na to, ako by mal budúci partner vyzerať. Ľahšie sa mu kadečo odpúšťa. Prehliada sa to najmä " fešákom z parketu" o ktoré je všeobecne záujem u dievčat. Príjemné a zdanlivo bezproblémové chvíle v takejto spoločnosti trvajú rôzne dlho. Niekedy je to po prvú kvapavku, inokedy po prvé nežiadúce tehotenstvo.

Účinky alkoholu sú dlhé roky opradené množstvom mýtov. Ktosi zistil, že 70% našich národných piesní spieva o víne a alkohole. Z krčmového folklóru poznáme početné príslovia, ako: " Kto pil, umrel, kto nepil, tiež..., Alkohol užívaný v miernych dávkach neškodí v akomkoľvek množstve ", a pod.

Vplyv alkoholu na sex sa preceňuje. Úmerne hladine alkoholu sa hovorí o prehýrených a presúložených nociach. Z vystatovania týchto mužov vyplýva, akoby pravidelne súložili 25 hodín denne a 8 dní v týždni. A samozrejme s tými najatraktívnejšími partnerkami. V skutočnosti dlhodobé nadmerné pitie alkoholu znižuje hladinu pohlavných hormónov v krvi a vedie k rôznym sexuálnym poruchám. Známa porucha u týchto mužov sa v súčasnosti označuje ako erektilná dysfunkcia, ktorá môže spôsobiť až úplnú neschopnosť styku, teda impotenciu. Tieto poruchy sprevádza u alkoholikov často silná žiarlivosť. Niekedy práve chorobná žiarlivosť rozbíja manželstvo alkoholika.