MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Erektilná dysfunkcia - možnosti liečby

OTÁZKA: Problém, ktorý mám, ma veľmi trápi. Mám penis dlhý 12 centimetrov, ale slabo sa mi stoporí. Aké sú možnosti liečby poruchy erekcie?

Je známe, že veľkosť penisu nie je rozhodujúca pre uspokojujúci intímny život, teda kvalita intímneho života nie je otázkou "kalibru", ale dôležitá je skôr vzájomná dôvera a porozumenie.

Iná je samozrejme problematika nedostatočného stoporenia, tieto poruchy nazývame súhrnne erektilná dysfunkcia (ED). Zo sexuologickej praxe viem, že ženy si nezriedka pomôžu a predstierajú orgazmus v záujme spokojnosti partnera, ale nestretol som sa s prípadom, že by sa niektorému mužovi podarilo úspešne predstierať erekciu! Našťastie máme dnes k dispozícii také účinné liečebné postupy, že vieme zabezpečiť primeranú sexuálnu realizáciu prakticky každému mužovi s problémom ED. Možno vás to prekvapí, ale problémy s ED má asi 10% mužov prakticky všetkých vekových kategórií. Medzi najčastejšie príčiny patrí cukrovka a ateroskleróza, len v menšom počte prípadov sa jedná o ED psychického pôvodu. Potvrdený je negatívny vplyv fajčenia na erektivitu, nikotín zužuje cievy, znižuje prítok krvi, ktorá je potrebná pre kvalitnú erekciu.

Aké sú súčasné možnosti liečby ED? Najmodernejším spôsobom liečby ED je v súčasnosti liečba tabletkami. Medikamentózna liečba tabletkami má výhody v bezproblémovom spôsobe užívania. Pokiaľ v minulosti sa účinok tabletiek dostavil cca po 4-8 týždňoch užívania a účinnosť napríklad Yohimbinu bola asi u 20% pacientov, v súčasnosti máme k dispozícii najnovšiu generáciu tabletiek s 80% účinnosťou. Nové tabletky na liečbu erektilnej dysfunkcie znamenajú novú éru v liečbe mojich pacientov na sexuologickej ambulancii. Posunuli naše liečebné možnosti výrazne dopredu. Výhodou oproti iným liekom je rýchly nástup účinku, nevyžadujú sústavné užívanie. Svojím 80 percentným účinkom, ktorý je jednoducho overiteľný, sú bez konkurencie. Týmito vlastnosťami sa v súčasnosti najviac približujú k ideálnemu lieku na erektilnú dysfunkciu.

Tzv. vákuové pumpy, správnejšie podtlakové pumpy používa s úspechom menšia časť mojich pacientov. Princíp je v tom, že úd sa zasunie do plastového valca, v ktorom sa vytvorí podtlak, čím sa zvýši prítok krvi do toporivých telies a dôjde k stoporeniu. Špeciálny elastický krúžok, ktorý sa nasadí na koreň údu, zabraňuje odtoku krvi a udržuje erekciu. Predpokladom účinnosti je, aby sa jednalo o testovaný prístroj od renomovaného výrobcu.

Injekčná medikamentózna liečba je v súčasnosti najúčinnejšia liečebná metóda. Princípom je podanie účinných liekov priamo do toporivých telies, ktoré cca za 15 minút od podania navodí až v 96% kvalitnú erekciu, ktorá trvá 60-90 minút, v závislosti od množstva podanej účinnej látky. Je zaujímavé, že erekcia trvá aj po výrone semena, takže pacient je schopný počas takejto "chemickej erekcie" opakovaného vyvrcholenia. Pacientovi určíme vhodný preparát a optimálnu dávku, naučíme pacienta podávať si injekcie sám. Je to asi také obtiažne, ako umyť si zuby zubnou kefkou- teda žiadne obavy. Okrem bezprostredného účinku, ktorý umožňuje styk, majú injekcie aj dlhodobý účinok- po pravidelnom podávaní dochádza k zlepšeniu spontánnych erekcií, u niektorých sa stav úplne upraví. Nie je žiadny návyk na tieto injekcie.

Cievne operácie sa dnes už používajú len zriedka, predstavujú závažnú záťaž pre pacienta a ich úspešnosť je pomerne malá- 60% a menej. Implantácie penilných vystužovacích protéz robíme v prípadoch, keď zlyhajú predchádzajúce menej náročné metódy. Treba si uvedomiť, že implantácia je v podstate ireverzibilná, teda nevratná metóda.

Záverom treba povedať, že predpokladom úspešnej liečby ED je silná motivácia a spolupráca pacienta na jednej strane a profesionalita a skúsenosti lekára, ktorý sa zaoberá liečbou týchto porúch na strane druhej.