MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Fimóza - zúženie predkožky

OTÁZKA: Mohli by ste uviesť, aké sú možnosti liečby zúženej predkožky?

Zúženie predkožky (fimóza) pozorujeme niekedy u malých chlapcov od narodenia ( primárna fimóza ), alebo vzniká ako následok zápalov predkožky, prípadne tvorby jazvičiek u relatívne zúženej predkožky (sekundárna fimóza). Zápal prekožky liečime úspešne harmančekovými, prípadne repíkovými kúpeľmi, v ťažších prípadoch lokálnou aplikáciou mastí s protizápalovým účinkom.

Ak je už predkožka príliš úzka a bráni erekcii, ak vznikajú v tejto oblasti zápaly, lebo u zúženej predkožky nie je možné dodržiavať dostatočnú hygienu, je potrebné chirurgicky odstrániť zúženú predkožku. Jedná sa o obdobný výkon, ako rituálna obriezka u Židov a Mohamedánov. U zúženej predkožky sa hromadia v predkožkovom vaku výlučky mazových žliazok predkožky, ktoré nazývame smegma. Súčasťou smegmy sú karcinogény ( rakovinotvorné látky ). Nie je bez zaujímavosti, že zhubné nádory penisu aj rakovina krčka maternice sú u príslušníkov uvedených náboženstiev veľmi zriedkavé, čo súvisí s obriezkou v detskom veku.

Tento rituálny zákrok má teda svoje racionálne jadro. Dlhé generácie Židov a Mohamedánov žili v horúcich klimatických podmienkach, kde vzhľadom na nedostatok vody nebola možná pravidelná dostatočná intímna hygiena. Určite nemali ani potuchy o karcinogénnych účinkoch smegmy na sliznicu predkožky a krčka maternice. Toto sú preventívne dôvody, pre ktoré si v USA dávajú chirurgicky odstrániť predkožku mnohí muži.

Po obriezke sa následkom stáleho obnaženia žaluďa znižuje jeho citlivosť (a logicky predlžuje čas styku), čo tiež často zaváži pre rýchle rozhodnutie sa pre operáciu.

Operácia fimózy sa nazýva cirkumcízia. Túto operáciu vykonávame na našom pracovisku systémom jednodňovej chirurgie, to znamená, že pacient ráno prichádza, je operovaný a poobede odchádza domov. Operáciu robíme bezbolestne- v celkovej anestézii. Prítomnosť matky pri dieťati od príchodu na operáciu až do odchodu s dieťaťom domov samozrejme umožňujeme.