MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Frenulum breve - krátka uzdička

OTÁZKA: To, že ženy pri prvom styku často krvácajú, som počul. Ale to, že sa to prihodí mne, by ma ani nenapadlo. Už sa mi to zahojilo, ale na spodu predkožky mi ostala jazvička. Dá sa to vyliečiť nejakou masťou, alebo bylinkami?

Kožná riasa, ktorá spája žaluď a predkožku na spodnej strane mužského údu sa nazýva uzdička ( latinsky frenulum ). Táto riasa býva za normálnych okolností pružná a voľná. Preto ani pri plnej erekcii úd nestláča ani neohýba. Uzdička je veľmi citlivá časť tela. Ak je uzdička krátka ( lat. frenulum breve ), potom sa pri erekcii príliš napína, bolí, často sa trhá a krváca. V extrémnych prípadoch môže táto riasa ťahať žaluď dole do charakteristickej deformácie.

Ak dôjde k roztrhnutiu uzdičky, často dochádza k pomerne výraznému krvácaniu. V prípade, že krvácanie spontánne prestane a ranka sa neinfikuje, často sa hojí prakticky bez následkov. Krátka uzdička môže byť príčinou chronických problémov. Prílišným napätím a dráždením sa stáva príčinou predčasného výronu semena. Inokedy sa drobné poranenia a trhlinky prejavujú opuchmi a bolesťami, ktoré sa pri každom styku obnovujú.

S krátkou uzdičkou si sami neporadíte. A určite sa nevyliečite mastičkami alebo bylinkami. Pri laickom ošetrení je hlavným rizikom infekcia. Frenulum breve teda patrí do ambulancie odborného lekára- andrológa, urológa. Stačí drobný ambulantný chirurgický zákrok a ťažkosti sú vyriešené. Preto je zbytočné mať strach z ošetrenia. Niektorí mladí muži, len preto, že majú uvedené ťažkosti, odkladajú zahájenie pohlavného života a trápia sa, lebo sú presvedčení o neriešiteľnosti situácie.

Roztrhnutá uzdička pri prvom pohlavnom styku je o niečo zriedkavejším zdrojom krvácania u mužov, zatiaľ čo u žien je krvácanie pri prvom styku podstatne obvyklejšie.