MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Hydrokéla - vodný pruh

OTÁZKA: Synovi zistili vodný pruh. Je nutný operačný zákrok, alebo sa to dá vyliečiť aj niektorými liekmi? Chcela by som byť pri ňom aj po prípadnej operácii, je to možné?

Za normálnych okolností je medzi obalmi semenníka štrbinovitý priestor, vyplnený malým množstvom tekutiny. Ako hydrokéla ( niekedy laicky nazývaná vodný pruh ) sa označuje stav, kedy sa nahromadí v obaloch semenníka väčšie množstvo tekutiny. Prejavuje sa pomalým zväčšovaním jednej polovice mieška.

Hydrokéla vzniká väčšinou ako dôsledok nepomeru medzi zvýšenou tvorbou tekutiny v obaloch a jej zníženým odtokom lymfatickými cievami. Zriedkavejšie vzniká ako sprievodné ochorenie pri zápaloch alebo nádore semenníka. Vzhľadom na to, že hydrokéla môže maskovať nádor semenníka, je potrebné, aby každé podozrivé zväčšovanie obsahu mieška vyšetril odborný lekár- urológ. Cieľom tohto vyšetrenia je ev. oddiferencovať iné chorobné procesy v tejto oblasti.

Urológ rozhodne o optimálnom spôsobe liečby. Jediný trvalý efekt má liečba chirurgická- plastika obalov semenníka, ktorá zabráni ďalšiemu hromadeniu tekutiny. Jedine u starších rizikových pacientov prichádza do úvahy punkcia a odsatie tekutiny, ktorá má ovšem len dočasný efekt, lebo tekutina sa obvykle opäť nahromadí. Iné spôsoby liečby sa pre častý výskyt komplikácií neodporúčajú.

Na našom pracovisku robíme operácie hydrokély systémom jednodňovej chirurgie, teda pacient ráno príde, je operovaný a poobede v ten istý deň odchádza domov. Prítomnosť matky pri dieťati pred operáciou a po operácii samozrejme umožňujeme.