MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Impotencia

Na svete je vyše 150 miliónov impotentných mužov. Na Slovensku zhruba pol milióna. Odbornú pomoc vyhľadá len asi desatina z nich. Hanbia sa alebo si myslia, že sexuálne problémy sa nedajú účinne liečiť a treba sa teda s nimi zmieriť. To je však len jedna z mylných predstáv o poruche erekcie. Ďalšou je, že je to čisto mužský problém a netýka sa aj žien.

LIVE!: Čo sa vlastne v sebe skrýva slovo impotencia?
Kubiš: "Impotencia" pochádza z latinského "impotentia", ktorého doslovný preklad je neschopnosť. Z pohľadu sexuológa je impotencia širší termín, ktorý zahŕňa nielen problémy s erekciou ( stoporením údu ), ale aj problémy s libidom ( sexuálnou túžbou ), s ejakuláciou a problémy s dosiahnutím orgazmu ( vyvrcholením ). Termín impotencia je pre mužov zraňujúci aj nepresný, preto sa čoraz viac používa výstižnejší termín erektilná dysfunkcia (ED), teda porucha erekcie. ED je presnejší, správnejší a menej pejoratívny termín, ako impotencia.

LIVE!: Akých mužov porucha erekcie postihuje?
Kubiš: "Typický muž" s ED, ktorý príde do sexuologickej ambulancie má asi 54 rokov a je ženatý. Veľmi často je diabetik alebo hypertonik a užíva dlhodobo minimálne jeden liek. Erektilná dysfunkcia je u neho prítomná obvykle 18 - 60 mesiacov a sex už nemal niekoľko mesiacov. Často fajčí a v niektorých prípadoch aj nadmerne konzumuje alkohol. Problém majú aj nezamestnaní, ale aj ľudia z tzv. bohatších vrstiev, či mediálne známi muži. Spoločný pre všetkých je nezdravý spôsob života, stres, nedostatok oddychu, zhon, nezdravá strava a vysoký cholesterol.

LIVE!: Podľa čoho muž zistí, že naozaj trpí touto poruchou?
Kubiš: Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je ED trvalá neschopnosť získať a udržať penilnú erekciu dostatočnú na uspokojivý sexuálny styk. Takže ojedinelé zlyhanie stoporenia ešte nemožno označiť ako sexuálnu poruchu. Napokon, s prechodným zlyhaním erekcie sa v živote stretne väčšina mužov.

LIVE!: Čo poruchu erekcie spôsobuje?
Kubiš: Z psychických príčin sú to depresie, stres a partnerské problémy. Avšak až 80% príčin porúch erekcie spôsobujú telesné príčiny. Najčastejšie sú to poruchy ciev, potom nervové, hormonálne poruchy, ochorenia prostaty, či cukrovka. Známe sú aj nežiaduce účinky niektorých liekov na sexuálnu sféru, napríklad liekov na vysoký krvný tlak, alebo psychiatrických liekov. Málo sa vie o jednej dôležitej súvislosti, že porucha potencie môže byť prvým prejavom iného nepoznaného závažného ochorenia, na ktoré môže upozorniť.

LIVE!: Dá sa impotencia liečiť?
Kubiš: Najmodernejším spôsobom liečby poruchy erekcie je v súčasnosti perorálna liečba tabletkami . Najčastejšie používané a najúčinnejšie tabletky v súčasnosti sú tzv. "žltá, modrá a oranžová tabletka", ako ich nazývajú často laici. Tieto tabletky sú len na lekársky predpis a predpísať ich môže každý lekár. Majú vysoký, až 80-percentný účinok. Zaberajú pri všetkých príčinách poruchy erekcie, teda pri telesných aj psychicky podmienených. Na dosiahnutie erekcie po ich užití je potrebná sexuálna stimulácia a umožňujú tak dosiahnutie erekcie prirodzenou cestou. Stimuláciou je napríklad, keď sa ho dotkne partnerka, keď ucíti jej vôňu a podobne. Teda nefunguje to tak, že muž si dá tabletku, pôjde na huby a zažije orgazmus. Po orgazme erekcia prirodzene klesá. Tabletka jednoducho vyrieši problém- pri sexuálnej stimulácii muž reaguje tak, ako reaguje každý muž, ktorý nemá problémy s erekciou. Ďalšie možnosti liečby- podtlakové prístroje, menej príjemné injekcie do toporivých telies, operácie na cievnom systéme penisu, alebo implantácie penilných protéz - tie dnes už používajú zriedkavo.

LIVE!: Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?
Kubiš: Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.

LIVE!: Napriek tomu, že impotencia sa dá vyliečiť, veľa mužov pomoc odborníka nevyhľadá. Prečo?
Kubiš: V prvom rade asi preto, že sa hanbia zveriť lekárom. Je to aj vplyv prechádzajúcej výchovy, tabuizovania intímneho života, sexuality. Naďalej stále pretrváva slabá informovanosť verejnosti aj lekárov o skutočne účinných spôsoboch liečby porúch erekcie. Rezervy sú aj vo vlastných radoch, teda u lekárov. Len 20% praktických lekárov sa aktívne pýta svojich pacientov na sexuálne problémy, hoci ? mužov vo veku 40- 65 rokov by uvítalo aktívny prístup lekárov. Na lekárskych fakultách sa kladie dôraz na civilizačné a nádorové ochorenia, o sexualite je informácií pomenej.

LIVE!: Má impotencia vplyv na život muža aj mimo sexuálnej oblasti?
Kubiš: Sexuálny problém negatívne vplýva na celkový pocit zdravia, radosť zo života, na partnerské alebo rodinné vzťahy. Niekedy hrozí až rozpad partnerského vzťahu alebo manželstva. Muž sa uzatvára do seba, vzďaľuje sa priateľom, znižuje sa jeho sebavedomie, aj jeho pracovný výkon, dostáva sa do depresie a izolácie, častejší je alkoholizmus, fajčenie, stres. Žena si kladie otázky : Miluje ma ešte ? Som pre neho ešte atraktívna ? Má azda nejakú inú ? Nechce iniciovať milovanie z obavy z odmietnutia, lebo muž sa bojí zlyhania. Niektoré ženy sa dokonca uspokoja so vzťahom bez sexu, ak má muž problémy s potenciou.

LIVE!: Môže mužovi s problémom pomôcť jeho partnerka?
Kubiš: Pomoc chápavej partnerky je dôležitá. Najmä vo vyššom veku trvá dlhšie, kým dosiahne muž erekciu a vtedy pomáha manuálna stimulácia údu zo strany partnerky. Povzbudivejšie slová od ženy, keď muž zlyhá, napr. "- v tvojom veku sa už patrí sem- tam zlyhať, nabudúce to spolu zvládneme", sú rozhodne lepšie ako mrazivé mlčanie a obchádzanie problému. Ak sa problém nerieši, muž má už dopredu obavy z ďalšieho zlyhania a vzniká bludný kruh, ktorý sa obvykle bez pomoci lekára sám nevyrieši.

LIVE!: Čo si myslíte o tvrdení, že neexistuje impotentný muž, iba zlá partnerka?
Kubiš: Spresnil by som- nešikovná partnerka a myslím, že niečo na tom je. Každému páru trvá určitú dobu, kým sa zohrá.

LIVE!: Mohli by ste dať teda prostredníctvom nášho časopisu nejakú radu ženám - čo vie mužov najviac "rozpáliť"?
Kubiš: Vo všeobecnosti platí, že muži sa pozerajú a ženy sa predvádzajú tak, aby sa muži na ne pozerali a obdivovali ich. A muži to robia radi. Mužov vzrušuje obtiahnuté oblečenie žien, ktoré zdôrazňuje ženské tvary, zvlášť vzrušujúce je oblečenie z jemnej kože. Rafinované krátke šaty na večierok sú vzrušujúce v tom, čo odhaľujú, aj v tom, čo zahaľujú. Erotické farby sú červená a čierna. Čierna sa spája s nocou, hriechom, červená je farba vášne, vína. Sexi sú vysoké "ihličky" ktoré zvýrazňujú lýtka, zadok, prsia a robia chôdzu húpavou a vzrušujúcou. Renesanciu prežíva korzet, ktorý zdôrazňuje tenký driek a pevné prsia. Tenká priesvitná spodná bielizeň, v štýle "čím menej, tým lepšie" zdôrazňuje skutočné tvary skutočných žien, pričom je stále niečo zakryté, záhadné, vzrušujúce. Jemný hodváb je z látok najviac na dotyk podobný ľudskej koži. Vzrušujúce sú milostné sms a maily, parfumy, svetlo sviečok, dlhé zdravé a lesklé vlasy, vášnivý tanec- najzmyselnejšie je tango, pobyt vo vírivke s teplou vodou vo dvojici- aj bez šiat. Fantázii sa proste medze nekladú.

LIVE!: Keď už hovoríme o fantázii, aké sú najčastejšie mužské sexuálne fantázie?
Kubiš: Fantázie mužov sú zväčša vizuálne, obrazové, fantázie žien sú skôr o nežnosti, pocitoch. Výskumy potvrdzujú, že najčastejšou mužskou fantáziou je predstavenie trojice pri milovaní, teda dvoch žien, ktoré mu poskytnú dvojnásobnú vzrušenie, dvojnásobnú rozkoš. Na druhom mieste sa vyskytuje voyerizmus, teda predstava sledovania inej dvojice pri milovaní. Predstava voyerizmu je vzrušujúca v tom, že sleduje iných, niečo od nich získava bez nebezpečenstva potrestania, odhalenia. Obľúbená mužská sexuálna predstava je zvádzanie neskúsenej panny, často v oblečení školáčky, z čoho bohato ťažia pornofilmy. Vzrušujúca predstava je sex vo vlaku, v lietadle, na toalete, na neobvyklom mieste, na verejnosti - kde hrozí odhalenie. Ďalej predstava obliekať si ženské pančuchy, ženské šaty, holiť si nohy, teda fetišistická predstava vyskúšať si, aké sú pocity opačného pohlavia. Časté sú sadomasochistické predstavy. Odborníci tvrdia, že určitá sadomasochistická predstava sa nachádza v myslení väčšiny ľudí. Teda domina, bič, putá, pálenie horúcim voskom a podobne. Sexuálne predstavy, fantázie môžu zosilniť sexuálnu túžbu, vzrušenie, alebo dokonca vyvolať orgazmus. V sexualite však platí jedno pravidlo: nerobiť druhému to, čo mu nevyhovuje, čo mu vyvoláva nepríjemné pocity, čo ho ponižuje, zraňuje, žiadne násilie nie je prirodzené.

LIVE!: A čo by, naopak, mali robiť muži, aby bol ich sexuálni život uspokojujúcejší?
Kubiš: Pokiaľ má muž problémy s erekciou už dlhšie, ťažko predpokladať, že sa stav upraví spontánne, bez pomoci lekára. <--!Bez odborného vyšetrenia možno odporučiť len všeobecné zásady životosprávy, ktoré zlepšujú šance na zlepšenie sexuálnej výkonnosti.--> Treba si uvedomiť, že všetky negatívne vplyvy, ktoré pôsobia na cievy, zhoršujú aj schopnosť erekcie. Takže : nefajčiť. Fajčenie okrem iných negatívnych vplyvov na zdravie zhoršuje krvný obeh. Ďalej, obmedziť konzumáciu alkoholu. Alkohol zabíja mozgové bunky, poškodzuje činnosť centrálneho nervového systému a môže zhoršovať schopnosť dosiahnuť erekciu. Cvičenie pomáha znížiť krvný tlak, znižuje telesnú hmotnosť a zlepšuje kapacitu pľúc. To sú všetko faktory, ktoré zlepšujú formu aj sexuálnu výkonnosť. Veľký význam má taktiež naučiť sa relaxovať. Stres a starosti zabíjajú sexuálnu túžbu. Sú rôzne spôsoby ako znížiť vplyv stresu - cvičenie, meditácia, joga, tanec- treba si len vybrať ten najvhodnejší.