MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Predčasný výron semena

OTÁZKA: Mám problém s predčasným výronom, partnerka mi to v poslednom čase často vyčíta. Aké môžu byť príčiny tohoto problému a liečba?

Najčastejšie príčiny predčasnej ejakulácie ( ejaculatio praecox ) sú konštitučné príčiny. Proste u niektorých mužov je sklon k predčasnej ejakulácii prejavom ich mužnej sily, nadbytočnej sexuálnej energie a túžby. Tým pomáha častejšie sexuálne vybitie alebo opakovanie styku. Ďalej možno ich vzrušivosť tlmiť liekmi ukľudňujúcimi nervovú sústavu, odstraňujúcimi strach zo zlyhania. Iným spôsobom je použitie znecitlivujúcho gélu na najcitlivejšie miesta žaluďa- gél pôsobí tlmivo na príslušné nervové zakončenia.

Okrem konštitúcie sú známe iné faktory, ktoré majú vplyv na rýchlosť ejakulácie. Predčasný výron býva častý pri začiatkoch sexuálneho života u mladých mužov, s pribúdajúcim vekom táto porucha ustupuje. Pri dlhom odlúčení partnerov pri zvýšenom sexuálnom napätí tiež dochádza celkom prirodzene k rýchlej ejakulácii. Niekedy dochádza k rýchlej ejakulácii v prostredí, kde hrozí, že dvojicu môže niekto vyrušiť. V tomto prípade je liečbou vhodné kľudné prostredie. Ďalšou príčinou môžu byť partnerské nezhody, tréma, strach z otehotnenia. Používanie kondómu, ktorý zároveň znižuje dráždivosť žaluďa, je v poslednom prípade vhodným riešením.

Častou telesnou príčinou býva zúžená predkožka alebo krátka uzdička, ktoré sú príčinou intenzívneho dráždenia. Takto vyvolané ťažkosti sa dajú ľahko zvládnuť pomerne jednoduchým chirurgickým zákrokom.

V posledných rokoch sa v liečbe predčasnej ejakulácie s úspechom používa tzv. technika stisku ( squeez technic ). Rozpracovali ju známi americkí sexuológovia Masters a Johnsonová. Princípom je, že stlačením žaluďa vo vhodnú dobu sa zablokuje predčasný výron. Podrobnejší popis tejto techniky Vám poskytneme na Andrologickej ambulancii. Ďalšie modernejšie účinné spôsoby liečby je možné odporučiť až po odbornom vyšetrení.