MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Z tlače

Chronický zápal prostaty

Mám po štyridsiatke a zistili mi chronický zápal prostaty. Lekár mi naznačil, že liečba nemusí byť jednoduchá. Môžete mi poradiť, akú životosprávu by som mal dodržiavať a na čo si mám dať pozor, aby sa mi stav nezhoršil? Marian, Pov.Bystrica

Liečba chronického zápalu prostaty nie je skutočne jednoduchá, mala by byť komplexná a často je dlhodobá. Obdobia relatívneho kľudu sa striedajú s obdobiami vzplanutia- exacerbácie zápalu. Nie nadarmo nazývali túto diagnózu starí urológovia ako "crux urologorum"- kríž urológov. Liečba si vyžaduje trpezlivosť ako zo strany lekára, tak aj zo strany pacienta. Častým pôvodcom sú chlamýdie, pri ktorých býva obvyklá dlhodobá antibiotická liečba niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Cieľom lokálnej liečby je zabezpečiť dobrý odtok moču a vyprázdňovanie prostatického sekrétu. Podporná liečba má zvýšiť fyzickú aj psychickú odolnosť pacienta. V diétnom režime zabezpečujeme dostatočný prívod tekutín, snažíme sa vylúčiť dráždivé látky ako alkohol a niektoré koreniny, kávu a väčšie množstvo čierneho čaju. Dôležitá je prevencia nachladnutia, teda pozor na pobyt vo vlhkom a chladnom prostrení. Neodporučuje sa dlhodobé sedenie na nevhodnej stoličke, dlhodobé cestovanie v sede ani tesné spodné prádlo pre nepriaznivý účinok na prekrvenie prostaty.

Je treba dbať na pravidelnú stolicu a pravidelný sexuálny život. Stav zhoršujú sexuálne exscesy, predlžovaný a prerušovaný styk. Naopak pravidelný fyziologický styk predstavuje vlastne prirodzenú masáž prostaty a uvoľňuje jej sekréty, čím dochádza k ústupu ťažkostí. Priaznivý efekt má lokálna aplikácia tepla, chlad a vlhko naopak pôsobia nepriaznivo.


Bodky na žaludi

Po okraji žaluďa mám také drobné biele bodky. Nebolí ma to, len trápi, lebo neviem, o čo by sa mohlo jednať. Treba to liečiť ? Mám 20 rokov a doteraz so nebol vážnejšie chorý. Julo, Prešov

S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o rozšírené mazové žliazky, ktoré bývajú uložené v najširšej časti žaluďa, tak, ako uvádzate. Toto býva najčastejším nálezom v tejto lokalizácii aj najčastejším dôvodom návštev mladých mužov u lekára. Belavé sfarbenie spôsobuje maz, ktorý sa samovoľne uvoľní. Neodporúčal by som vám ho vytláčať, lebo hrozí riziko sekundárnej infekcie a vznik skutočných problémov. Nález nevyžaduje liečbu, jedná sa viacmenej o estetický problém, podobne ako zvýšená mastnota kože. Aj v skutočnosti sa vyskytuje častejšie u mladých mužov s prejavmi akné. Vo väčšine prípadov dôjde k spontánnej úprave, podobne ako pri zvýšenej mastnote kože. V niektorých prípadoch tento nález vadí mladým mužom až do takej miery, že sa rozhodnú pre odstránenie neestetických bodiek laserom. Odporučil by som zvážiť tento zákrok, lebo môže mať za následok vznik jazvičiek a následnej zníženej citlivosti pri sexuálnom styku. V každom prípade by som odporučil definitívne zhodnotiť nález urológom alebo dermatovenerológom.