MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Časté otázky o neplodnosti

OTÁZKA 1: Ako častá je neplodnosť?

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že vo svete v priemere každý desiaty pár trpí nejakou formou neplodnosti. Na Slovensku je to každý 7-8 pár. Teda každý 7- 8 pár má dnes na Slovensku problém počať a donosiť zdravé dieťa. Mnohí sú problémom stigmatizovaní a trvá roky, kým vôbec vyhľadajú pomoc odborníkov. Je nedostatok objektívnych informácií v médiách o probléme neplodnosti. Častým zdrojom informácií býva komunikácia s podobne postihnutými ľuďmi, ktorí už určitý typ liečby podstúpili a dieťa sa im narodilo alebo si ho adoptovali.


 

OTÁZKA 2: Ako dlho by sa mal pár usilovať počať prirodzenou cestou predtým, ako vyhľadá pomoc u odborníka na neplodnosť?

Približne 60-70% párov, ktoré plánujú tehotenstvo, zvyčajne dosiahne tehotenstvo v priebehu 6 mesiacov, pričom 80-85% párov počne v priebehu roka. Odporúčame teda vyhľadať odbornú pomoc po 12 mesiacoch neúspešných pokusov. Taktiež odporúčame vyšetrenie po 6 mesiacoch u pacientiek nad 35 rokov z dôvodu pravdepodobnosti zníženia plodnosti.


 

OTÁZKA 3: Aké sú príčiny neplodnosti?

Donedávna sa tradovalo, že príčiny neplodnosti sú približne rovnako rozdelené medzi mužov a ženy. Najnovšie výskumy však potvrdzujú, že výrazne stúpa neplodnosť u mužov. Okolo 30-40% prípadov neplodnosti spôsobuje iba "ženský faktor", zatiaľ čo až u 60- 70% párov nachádzame v nejakej forme príčinu neplodnosti u muža. Asi u 10-20% prípadov neplodnosti je príčina neznáma, čo sa zvyčajne nazýva neobjasnená neplodnosť. Hlavnými príčinami neplodnosti u žien sú mechanické problémy, ako poškodené vajíčkovody, ochorenia vaječníkov a endometrióza. Poruchy pri prenose predstavujú prípady, kedy nemôže dôjsť k prenosu vajíčok z vaječníkov cez vajíčkovody, čo bráni vajíčkam, aby sa dostali do maternice. Hlavnou príčinou toho je poškodenie vajíčkovodov. Ochorenia vaječníkov predstavujú prípady, kedy je ovulácia buď nepravidelná, alebo abnormálna, čo vedie k nepravidelnému dozrievaniu vajíčok alebo k úplnej absencii dozrievania. Častým problémom je endometrióza malej panvy a vaječníkov, ktorá sa dá zistiť len laparoskopiou, syndróm polycystických vaječníkov alebo imunologická neplodnosť. Prejavom mužskej neplodnosti je obvykle počet a pohyblivosť spermií v ejakuláte. Do nedávna sme za normu považovali 120 miliónov spermií v 1 ml ejakulátu, dnes sa uspokojíme aj s počtami, ktoré neklesajú pod 15 miliónov spermii v 1 ml ejakulátu. V pozadí sú najmä vplyvy prostredia, cievne zmeny, množia sa nádory mužských semenníkov, zápaly- najmä tie, ktoré spôsobujú chlamýdie, ureaplazmy a mykoplazmy- a stále viac pribúdajú genetické príčiny porúch. Nezanedbateľná časť porúch vzniká ako následok nepriechodnosti semenovodov. Ďalším faktorom neplodnosti u mužov je imunologická neplodnosť. Andrologické vyšetrenie je preto u všetkých prípadov manželskej neplodnosti na prvom mieste, je nevyhnutnou súčasťou kvalitného vyšetrenia neplodnosti a následnej úspešnej liečby. Neplodnosť tu bola odjakživa. Byť neplodný neznamená byť nenormálny ani chorý. Je to zdravotný stav, ktorý je potrebné skúmať, teda zodpovedne vyšetrovať. A nielen vyšetrovať, ale najmä pomocou účinnej medikamentóznej liečby a asistovanej reprodukcie liečiť. Metódy asistovanej reprodukcie by sme mohli inak nazvať aj metódami pomoci počatiu. Liečba neplodnosti je pomerne nové a rýchlo sa rozvíjajúce odvetvie s mnohými záhadami, ktoré ešte musíme objasniť. Zatiaľ nepoznáme stopercentne účinné spôsoby liečby. Nevieme teda ešte pomôcť všetkým neplodným párom. Netreba sa však báť, ani zúfať. Problémy treba riešiť. Viac ako 120 000 ľudí s problémom neplodnosti na Slovensku čaká na informácie, ktoré môžu navždy zásadne zmeniť ich život.