MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Čo je neplodné manželstvo

OTÁZKA: Aká je úspešnosť otehotnenia u zdravého muža a zdravej ženy pri bežnom styku?


V takom prípade je pravdepodobnosť otehotnenia 25%.


 

OTÁZKA: Ako by ste definovali neplodné manželstvo, existuje taká definícia?


Je známe, že nie každá žena otehotnie po svadobnej noci. Je tiež známe, že dnes nie je taký dôležitý údaj, ako dlho je žena vydatá, ale ako dlho trvajú pravidelné nechránené pohlavné styky. Ak po roku pravidelných nechránených pohlavných stykov žena neotehotnie, definuje sa to ako neplodné manželstvo a bude najlepšie poradiť sa s lekárom.

Vyšetrenie plodnosti muža je nenáročné a menej zaťažujúce, ako u ženy. Preto by malo byť samozrejmosťou, že pri neplodnom manželstve by sa mal dať vyšetriť muž ako prvý. Okrem toho sme my muži aj gentlemani, nie? Žiaľ, aj v súčasnosti niekedy býva žena podrobená nepríjemným zákrokom, a až potom sa zistí, že problém je u muža.

Vyšetrenie plodnosti muža sa robí na andrologickej ambulancii. Ak sa však zistí, že mužova plodnosť je v poriadku, začne sa vyšetrenie u ženy, ktoré je v podstate gynekologickým vyšetrením. Od výsledku vyšetrení závisí potom spôsob liečby jedného či oboch partnerov a v prípade nutnosti aj umelé oplodnenie.