MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Možnosti pomoci neplodnému páru

OTÁZKA: Je správny názor, že medicína dnes už vie pomôcť každému neplodnému páru, napríklad oplodnením v skúmavke?

Tento často umelo živený mýtus treba uviesť na pravú mieru. U väčšiny neplodných mužov sa stále využíva s úspechom cenovo lacnejšia farmakologická liečba. Jej kombinácia s rovnako cenovo výhodnejšou príslušnou farmakologickou liečbou ženy nám pomáha dosiahnuť najvyššie možné percento otehotnenia. Navyše ľudia uprednostňujú pre splodenie dieťaťa kľudné domáce prostredie oproti stresujúcemu prostrediu zdravotníckeho zariadenia.

Je prekvapujúce, ak mužovi po jedinom vyšetrení semena, kde nájdu slabšie pohyblivé spermie, doporučia najdrahší, technicky najnáročnejší a zo zdravotného hľadiska aj najrizikovejší spôsob umelého oplodnenia- mimotelové oplodnenie- tzv. oplodnenie v skúmavke.

Súčasné techniky asistovanej reprodukcie zahŕňajúce IVF, GIFT, ICSI /často sa zahrňujú pod názov oplodnenie v skúmavke/ a iné techniky manipulácie s vajíčkom a spermiami vedia vyriešiť mnohé prípady neplodnosti. Avšak tieto techniky sú drahé. Nejde pri nich priamo o liečbu muža, o zlepšenie jeho plodnosti, ale riešia problém obchvatom, obídením základného problému.

Manželský pár by mal byť objektívne informovaný, že v prípade slabšej pohyblivosti spermií a aj zníženého počtu spermií sa úspešne vykonáva umelé oplodnenie do maternice- inseminácia do maternice- čo je jednoduchý výkon, kedy z mužovho ejakulátu vyberieme najpohyblivejšie spermie, operieme ich v špeciálnom roztoku a v optimálnom čase ovulácie ich vložíme do maternice. Je to ambulantný výkon, nebolestivý, bez potreby anestézy. Je taký zaťažujúci, ako bežné gynekologické vyšetrenie. Pritom je minimálne rovnako úspešný, ako oplodnenie v skúmavke a 10x lacnejší.

Myslím si, že úlohou lekára je informovať manželský alebo partnerský pár o všetkých spôsoboch riešenia ich neplodnosti, ktoré prichádzajú do úvahy v ich konkrétnom prípade, o ich cene a úspešnosti aj rizikách. Z vhodných možností riešenia neplodnosti si potom pár vyberie možnosť, ktorá im najviac vyhovuje. Teda lekár doporučí možnosti riešenia a konečné rozhodnutie je vyslovene privátne rozhodnutie konkrétneho páru.