MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Umelé oplodnenie - voľba pohlavia

OTÁZKA: Je možné pri umelom oplodnení vybrať si pohlavie budúceho dieťatka?

O pohlaví budúceho dieťaťa rozhoduje, či je vajíčko ženy oplodnené spermiou obsahujúcou pohlavný hromozóm Y (chlapec), alebo spermiou obsahujúcou pohlavný chromozóm X (dievča). V ejakuláte sa sú obidve skupiny spermií zastúpené v rovnakom počte, čiže šanca je päťdesiat na päťdesiat. V špičkových laboratóriách je už v súčasnosti technicky možné rozoznať a oddeliť od seba "mužské" a "ženské" spermie. Chromozóm Y je menší ako X a obsahuje menšie množstvo genetického materiálu. Existujú pracoviská napríklad v Belgicku, USA, Venezuele a Argentíne, ktorú možnosť voľby pohlavia ešte pred počatím ponúkajú za cenu cca 6000 eur. Riadenú voľbu pohlavia považujú odborníci vo všeobecnosti, okrem prípadov, keď sa jedná o vážne genetické ochorenie viazané na pohlavie, za neetický a nebezpečný eugenický postup. Väčšina európskych štátov sa s týmto prístupom stotožňuje, rovnako je to aj u nás.

Podľa mojích skúseností majú manželia rovnakú veľkú radosť, keď sa im po oplodnení narodí vytúžené zdravé dieťatko a nezáleží na tom, či je to chlapček, alebo dievčatko.