MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Lubrikácia - zvlhčenie

OTÁZKA: Mám problém s nedostatočným zvlhčením pošvy pri styku. Veľmi ma to trápi, lebo mávam z toho dôvodu aj nepríjemné pocity pri styku. Môžete mi poradiť ?

Odrazom dostatočného sexuálneho vzrušenia ženy je prekrvenie pošvy a zvlhčenie- lubrikácia. Lubrikácia je tvorba riedkej klzkej tekutiny v pošve, ku ktorej sa pridáva ešte sekrét Bartholinských žliaz, umiestených v pošvovom vchode. Dobrý funkčný stav sliznice pošvy je závislý na dostatočnom účinku ženských pohlavných hormónov- estrogénov. Takže suchosť pošvy môže byť aj následkom nedostatku estrogénov.

Za normálnych okolností dochádza pri dostatočnom sexuálnom vzrušení k zvlhčeniu pošvy v priebehu 10-30 sekúnd od začiatku stimulácie.

Lubrikácia- zvlhčenie pošvy má dve funkcie:
  1. Zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia, lebo alkalizuje kyslé prostredie pošvy. Spermie dlhšie prežívajú a rýchlejšie sa pohybujú v alkalickom prostredí, ako v kyslom. (Semeno tiež alkalizuje kyslé prostredie pošvy.)
  2. Zvlhčenie pošvy zvyšuje sexuálne pocity. Niektorých mužov vzrušuje vôňa a chuť vylúčeného sekrétu pri orogenitálnom styku. Zvlhčenie pošvy robí jej povrch klzkým, čím uľahčuje zasunutie údu. Nedostatočné zvlhčenie býva príčinou nepríjemných pocitov muža aj ženy. Môže spôsobiť nepríjemné podráždenie a drobné poranenia výstelky pošvy.

Príčiny nedostatočného zvlhčenia môžu byť rôzne. Strach o seba, o partnera, nepríjemná situácia a prostredie, užívanie niektorých liekov a hormonálne poruchy. Niektoré ženy pozorujú poruchy zvlhčenia počas užívania antikoncepčných tabletiek. Mnohé ženy pociťujú zníženú lubrikáciu po pôrode a v prechode.

V závislosti od vyvolávajúcej príčiny existujú spôsoby, ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu. Odstrániť psychické problémy, alebo situácie ktoré tlmia dostatočnú lubrikáciu. Niektoré ženy vyžadujú dlhšiu predohru, kým dôjde k dostatočnej lubrikácii, u niektorých pomáha manuálna stimulácia klitorisu alebo iných erotogénnych oblastí tela počas styku, u iných pomáhajú nekoitálne spôsoby dráždenia. Ako pomocné prostriedky sa osvedčujú umelé lubrikanciá- gély na lokálne použitie, ktoré odstraňujú suchosť sliznice pošvy. Možno ich kúpiť v lekárňach, sex-shopoch. Klasickým osvedčeným prostriedkom sú aj sliny.

V prípadoch, keď sa u gynekológa zistí hormonálna porucha, je účinná hormonálna liečba.