MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Ženský orgazmus

OTÁZKA: Sme mladé manželstvo a manžel je skutočne môj prvý partner, takže skúsenosti s iným nemám. Mám ho rada, len ma trápi, že neprežívam orgazmus. Závidím kamarátkam, ktoré ho mávajú. Aj ja by som sa im chcela v tomto vyrovnať. Poradíte mi?

Nedostatok orgazmu u žien je problém, s ktorým sa na nás obracajú mladé páry častejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Treba si uvedomiť jednu zvláštnosť psychológie ženy, a to jej citovosť, zmysel pre nehu, ktorá je potrebná k tomu, aby žena bola schopná dosiahnuť uspokojenie v intímnom živote. Túto skutočnosť si bohužiaľ mnohí muži neuvedomujú a považujú požiadavky ženy za prejav rozmaznania alebo rozmaru. Často reagujú podráždene, alebo sa žene vysmejú. Predstava muža, že upúta ženu sexuálnymi výkonmi, nepadá oproti jeho predpokladu na úrodnú pôdu. Neupúta ju, skôr unaví, alebo vyvolá odpor k sexuálnym stykom.

Je zrejmé, že existuje určitý rozdiel v prístupe žien a mužov k intímnemu životu. Ženy, zvlášť na začiatku intímneho života, zdôrazňujú skôr citové a fyzické nežnosti. Muži uprednostňujú skôr vlastný cieľ, fyzické spojenie. Predpokladom úspešného ďalšieho rozvoja ich vzťahu je, aby sa obe tieto zložky intímneho života u oboch partnerov dostali do rovnováhy.

Mali by ste sa o vašich pocitoch s manželom porozprávať- pri vhodnej príležitosti, v kľude a vhodným spôsobom. Majte na mysli, že muži sú v týchto otázkach často ješitní. Ale veď ženy vedia mužov presvedčiť, že práve oni- muži prišli na tú myšlienku, ktorú im chceli ženy vnuknúť. Som presvedčený, že to pre vás nebude problém, aký sa vám možno teraz zdá byť. Niekedy netreba ani veľa slov, skôr stačí viesť partnerovu ruku, naznačiť, čo vám je príjemné a vnímavý partner to pochopí...

Tvrdenie, že žena a muž sa nikdy nemôžu zhodnúť, lebo každý chce niečo iné: žena muža a muž ženu, netreba brať doslovne, hoci je v ňom niečo. Je známe, že mladé ženy, ktoré začali intímne žiť s mužom, ktorého majú rady, môžu pociťovať výrazné vzrušenie, teda nemusia byť vôbec chladné, ale k orgazmu obvykle nedospejú. To súvisí s postupným rozvojom ich reaktivity. Napriek tomu je pre ne styk s milovaným mužom príjemným zážitkom. Často trvá niekoľko rokov, pokiaľ sa u ženy naplno rozvinie orgastická schopnosť. Ide o skutočnosť, ktorá vo všeobecnosti nie je dostatočne známa a pochopená. Častejšie sa stretávame s požiadavkou na sexuológa, aby žena reagovala hneď od začiatku po všetkých stránkach dokonale. Toto nepochopenie môže viesť k rôznym problémom a nejasnostiam v ich vzájomnom vzťahu.

Pri vzájomnom pochopení, prispôsobení sa navzájom a trpezlivosti sa dajú tieto problémy dobre riešiť. Pokiaľ sa to nepodarí samotnej dvojici, je tu stále možnosť poradiť sa so sexuológom. Máme k dispozícii lieky aj metódy nácviku, ktoré pomáhajú aj prípade takýchto problémov.