MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Erektilná dysfunkcia a životospráva

OTÁZKA: Manžel (47-ročný) je už takmer dva roky neschopný pohlavného styku. Tvrdí, že je prepracovaný. Myslíte si, že sa to upraví samo od seba, aj bez pomoci lekára ?

Pokiaľ má manžel problémy s erekciou už dva roky, ťažko predpokladať, že sa stav upraví spontánne, bez pomoci lekára. Bez odborného vyšetrenia možno doporučiť len všeobecné zásady životosprávy, ktoré zlepšujú šance na zlepšenie sexuálnej výkonnosti.

Treba si uvedomiť, že všetky negatívne vplyvy, ktoré pôsobia na cievy, zhoršujú aj schopnosť erekcie. Pokiaľ manžel fajčí, treba prestať. Fajčenie okrem iných negatívnych vplyvov na zdravie zhoršuje krvný obeh. Je potrebné obmedziť konzumáciu alkoholu. Alkohol zabíja mozgové bunky, poškodzuje činnosť centrálneho nervového systému a môže zhoršovať schopnosť dosiahnuť erekciu.

Pozitívny vplyv má cvičenie. Cvičenie pomáha znížiť krvný tlak, znižuje telesnú hmotnosť a zlepšuje kapacitu pľúc. To sú všetko faktory, ktoré zlepšujú formu aj sexuálnu výkonnosť. Veľký význam má naučiť sa relaxovať. Stres a starosti zabíjajú sexuálnu túžbu. Sú rôzne spôsoby jako znížiť vplyv stresu- cvičenie, meditácia, joga, tanec- treba si len vybrať ten najvhodnejší.

Čo záverom? V súčasnosti máme k dispozícii účinné prostriedky na zlepšenie sexuálnej zdatnosti prakticky u každého muža. Prečo ich nevyužiť? Diskrétnosť je zaručená.