MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Nadváha a sex

Prečo muži priberajú? - nadváha a sex

Obezita sa stáva globálnou epidémiou. Výskumy potvrdzujú, že obezita narastá vo všetkých vekových katergóriách. Každý štvrtý muž aj žena u nás má priemerne 10kg nadváhy.

Nadváha kladie vyššie nároky na srdce. Obézni ľudia majú viac podkožného tuku, ale aj vyššie hladiny tukov v krvi, čím sa zvyšuje riziko infarktu srdca a mozgovej porážky. S nadváhou súvisia aj ďalšie zdravotné problémy: ateroskleróza, vysoký krvný tlak, cukrovka a zhubné nádory.

Pritom najčastejšou príčinou vzniku erektílnej dysfunkcie u mužov sú práve cievne ochorenia, napr.na podklade aterosklerózy, ktorá vzniká najmä pri vysokých hladinách tukov v krvi, vysokom krvnom tlaku a cukrovke. Teda súvislosť medzi nadváhou a výskytom erektílnej dysfunkcie je z tohto jasná.

Keď sa na problém pozrieme z opačnej strany, treba povedať, že sex je výdatným spaľovačom kalórií. Výskumy potvrdzujú blahodárne pôsobenie sexu na ľudský organizmus. Intímny styk predstavuje v priemere porovnateľnú záťaž ako keď vyjdeme schodami do druhého poschodia. Samozrejme, že nie každá aktivita predstavuje rovnaký energetický výdaj. Pri misionárskej polohe sa spáli asi 600 kalórií, pri polohe "na koníčka" 250 kalórií, pri sexe na stoličke asi 350 kalórií. K výdaju energie prispieva už rozopínanie dámskej podprsenky. Dvojnásobný výdaj energie oproti klasickému spôsobu rozopínania je, keď sa snažíte rozopnúť podprsenku len jednou rukou.

Myslím si, že z pohľadu nadváhy nemožno hľadieť rovnako na problém s erekciou a sexuálny apetít. Aj keď sa hovorí, že dobrý kohút nepriberie, podľa mojích skúseností zo sexuologickej praxe tomu tak celkom nie je. Mám množstvo pacientov s nadváhou, ktorí prídu na moju ambulanciu pre problém s erekciou pri dobrom sexuálnom apetíte. ( Sexuálny apetít sa nazýva odborne sexuálna apetencia, alebo libido. ) Nemyslím samozrejme na extrémne prípady, kedy pri enormnej obezite sú také závažné iné zdravotné problémy, že sexualita ustupuje úplne do pozadia a technicky je intímny styk až nemožný. Obézni muži často preferujú iné polohy, ako klasickú misionársku, pri ktorej je ich nadváha doslovne záťažou pre partnerku.

Či ženy odmietajú obéznych mužov? Myslím si, že to vo všeobecnosti nemožno takto povedať. Nadváha je najčastejšie dôsledkom zvýšeného príjmu kalórií a zníženého výdaja, pričom partneri majú obvykle rovnaké stravovacie návyky a aj rovnaký názor na pohybové aktivity. Teda mnohí partneri sa na seba po čase podobajú aj svojím telesným výzorom. Ďalším príkladom sú mnohí úspešní muži, úspešní aj v lámaní ženských sŕdc, ktorí majú svoje "mužské miery" aj v oblasti pása, nielen pod pásom.

Muži aj ženy často kompenzujú frustráciu z rôznych príčin jedlom. Prejedanie ale nerieši základnú príčinu frustrácie. Keď sa vyrieši základný problém, následne to vidno aj na úprave nadváhy.

Čo by mala múdra žena urobiť, aby muž neuprednostňoval plnú chladničku pred spálňou? Tu rada nie je jednoduchá. Asi by sa mala v prvom rade zamyslieť, prečo je tomu tak. Možno nad vlastným výzorom, určite nad vzťahom.
Vieme, že vo vyššom veku majú muži aj ženy vyššie sklony k nadváhe. Dôležité je nielen koľko jeme, ale aj čo jeme. Vhodnejšie sú jedlá s nižším obsahom tukov, cukru, veľa čerstvého ovocia a zeleniny, dostatok vláknin, nízkokalorických nealkoholických nápojov.
Vtipálkovia hovoria, že rozdiel medzi mladým a starým mužom je v tom, že mladý muž po príchode domov krátko nazrie do prázdnej chladničky a mieri do spálne a starý muž krátko nazrie do spálne a skončí pri otvorenej plnej chladničke. Že niektorým mužom po sexe veľmi chutí? Je na to logické vysvetlenie. Pocit hladu vyvoláva zníženie hladiny cukrov v krvi, ku ktorému dochádza po výdaji kalórii. A na začiatku sme povedali, že sex je výdatným spaľovačom kalórií.

S touto témou súvisí aj názor mužov na ženskú váhu a ženské miery. Našťastie je už za nami imidž vychudnutej Twiggy . Myslím si, že väčšina mužov netúži po žene, ktorá je kosť a koža, ale sa im páčia ženy, ktoré majú poriadne prsia a zadok.