MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Veľkosť údu

OTÁZKA: Je veľkosť pohlavného údu dôležitá?

Veľkosť penisu zamestnáva pozornosť väčšiny mužov a mnohých žien. Pre väčšinu z týchto ľudí to predstavuje reálny problém, ktorý môže byť dokonca príčinou závažných obáv, alebo pocitov úzkosti. Znížené sebavedomie muža často spôsobuje pohľad na jeho malý penis.

Celá naša spoločnosť má sklon dať sa príliš ovplyvňovať veľkosťou a kvantitou. Väčšie autá sú lepšie ako menšie, podobne väčšie domy, a v rovnakom podvedomom hodnotení veľké penisy fungujú lepšie ako malé. Rovnako literatúra, maliarstvo, sochárstvo, alebo film príliš zdôrazňujú mýtus veľkých penisov.

Týmto možno vysvetliť, prečo muži tak často považujú veľkosť údu za dôležitú pri posudzovaní mužnosti, alebo ich mileneckých kvalít. Takéto ponímanie mužnosti môže prispieť k zníženiu sebavedomia. Okrem toho, ak má muž alebo jeho partnerka predstavu, že je jeho penis menší, ako by mal byť, toto môže oslabiť pocit sexuálneho uspokojenia jedného, alebo oboch partnerov. Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že je veľkou raritou vidieť na sexuologickej ambulancii muža so skutočne malým penisom. Tento pocit teda nie je následkom slabšieho telesného vybavenia, ale takmer vždy skôr následkom vlastných vsugerovaných predstáv.

Aké sú skutočné fyziologické vzťahy medzi sexuálnym stykom a veľkosťou penisu? Treba si uvedomiť, že najväčšia citlivosť pošvy je sústredená v jej vonkajšej tretine. Aj keď niektoré ženy pociťujú tlak a rozťahovanie hlboko vo vnútri pošvy ako príjemné, toto nie je obvykle potrebné pre ženské sexuálne uspokojenie. V skutočnosti niektoré ženy môžu pociťovať hlbokú penetráciu- teda vniknutie údu do pošvy ako bolestivú, zvlášť, ak je energická.

Tieto pozorovania poukazujú na to, ako je dôležité byť pri styku jemný a ohľaduplný. Pokiaľ by partneri zatúžili po hlbších, alebo energickejších pohyboch, je vhodné pohyby postupne zosiľovať. Žena v polohe na mužovi je schopná lepšie kontrolovať hĺbku a silu penetrácie.

Veľkosť údu nie je úmerná ani telesnej výške, ani dĺžke prstov či nosa. Pritom malé údy majú sklon viac sa zväčšiť pri erekcii ako údy, ktoré sú väčšie v ochabnutom stave.

Prečo ? Pri vzrušení sa objem toporivých telies údu zväčší asi o 100- 140 mililitrov pritečenej krvi, takže sa dosiahne priemerná dĺžka 14- 16 centimetrov.

V skutočnosti je u nás asi jedno percento mužov s dĺžkou nestoporeného údu 10 centimetrov a viac. U týchto sa pri vzrušení zväčší veľkosť asi o 4 cm. Zbytok- absolútna väčšina, ktorí sa často trápia pre svojich 6- 8 cm v kľude, vie prekvapiť partnerku pri vzrušení zväčšením až na dvojnásobok.

Čo záverom? Je jasné, že mýtus o dôležitosti "kalibru" údu pre vzrušenie partnerky je už prekonaný. Ženy prikladajú význam viac vzťahu k partnerovi !