MUDr. Ivan Kubiš

Slovami lekára

Existuje niečo ako nevyliečiteľne impotentný muž?

Nie, v súčasnosti už vieme zabezpečiť prakticky každému mužovi, ktorý sa na nás obráti so žiadosťou pomoc, primeranú sexuálnu realizáciu.
  • sexuológ, urológ, andrológ

    sexuológ, urológ, andrológ

Príčiny neplodnosti muža

OTÁZKA: Aké sú príčiny neplodnosti muža?

Príčin neplodnosti muža je veľa a úlohou andrologického vyšetrenia je zistiť konkrétnu príčinu u konkrétneho muža a doporučiť najvhodnejší spôsob liečby.
Príčinou neplodnosti môže byť slabo vyvinuté tkanivo semenníkov, alebo semenovodných ciest, kedy sa spermie buď vôbec nevytvárajú, alebo sa nemôžu pre prekážku dostať von.
Ďalšou príčinou býva nezostúpený semenník. pokiaľ sa zavčasu nezabezpečí jeho správne uloženie v miešku, nie je zaručený jeho správny vývoj a môže to mať odozvu na plodnosť.

Podobný význam má stav, kedy dôjde k otočeniu a priškrteniu ciev semenníka v miešku a poruche jeho výživy, čo sa prejavuje výraznou bolesťou a opuchom na postihnutej strane mieška. Takýto stav si vyžaduje neodkladný operačný zákrok, ktorým sa semenník uvoľní a fixuje, čím sa zabráni jeho poškodeniu a opakovaniu vzniku tejto príhody.

Úrazy semenníkov, napr. pri športe, tiež môžu zohrať negatívnu úlohu.

Varikokéla je rozšírenie žíl semenníka- niečo ako kŕčové žily na nohách- a má tiež nepriaznivý vplyv na tvorbu spermií, lebo spôsobuje vyššiu teplotu semenníka a jeho horšiu výživu. Čím skôr sa varikokéla operuje, tým sú lepšie výsledky.

Zápaly semenníka, nadsemenníka, alebo prostaty treba dôsledne liečiť, lebo môžu spôsobiť poškodenie semenotvorného tkaniva, alebo neprechodnosť semenovodných ciest.

Zápal príušných žliaz (mumps) býva niekedy komplikovaný zápalom semenníkov. Táto komplikácia má u 30-80% postihnutých za následok neplodnosť, lebo vírus poškodzuje semenotvorné bunky.

Fajčenie znižuje počet aj pohyblivosť spermií, alkohol znižuje hladinu mužského pohlavného hormónu, objem semena a jeho hustotu. Marihuana znižuje pohyblivosť spermií, spôsobuje ich deformácie.

Na plodnosť negatívne pôsobia aj niektoré lieky, napr. Furantoin, Tetracyklin, Gentamycin, Erytromycin, Cimetidin, Cyklosporin a priemyslové jedy: zlúčeniny chlóru, kadmia, olova a mangánu.

Protinádorové lieky tiež poškodzujú tvorbu spermií . Obnova plodnosti trvá niekoľko rokov. Liečba žiarením má rovnaký účinok. Riešením je v niektorých prípadoch uchovanie zmrazeného semena, získaného pred zahájením liečby a následné umelé oplodnenie, no skúsenosti sú také, že kvalita semena u týchto pacientov už býva znížená.

Negatívny vplyv na dozrievanie spermií má aj zvýšená teplota mieška a semenníkov, muži so zníženou plodnosťou by preto nemali nosiť tesné spodné prádlo, tesné nohavice, nevhodné sú časté sauny a kúpanie v horúcej vode. Nie nadarmo sa tvrdí, že najplodnejší muži sú Škóti.